FX23L-120P-0.5SV8
DigiKey Part Number
FX23L-120P-0.5SV8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23L-120P-0.5SV8
Description
CONN HDR
Detailed Description
124 (120 + 4 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX23L-120P-0.5SV8 Models
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.270" (6.85mm)
Number of Positions
124 (120 + 4 Power)
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)