FX22-50S-0.5SH
DigiKey Part Number
H122988TR-ND - Tape & Reel (TR)
H122988CT-ND - Cut Tape (CT)
H122988DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX22-50S-0.5SH
Description
CONN RCPT 50POS R/A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Receptacle, Non-Gendered Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX22-50S-0.5SH Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
1
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Board Guide
Part Status
Active
Height Above Board
0.165" (4.20mm)