FX22-40S-0.5SH
DigiKey Part Number
H122987TR-ND - Tape & Reel (TR)
H122987CT-ND - Cut Tape (CT)
H122987DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX22-40S-0.5SH
Description
CONN RCPT 40POS R/A SMD
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Non-Gendered Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FX22-40S-0.5SH Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Number of Rows
1
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Board Guide
Height Above Board
0.165" (4.20mm)