FX18-80S-0.8SV20
FX18-80S-0.8SV20
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX18-80S-0.8SV20
DigiKey Part Number
H12017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-80S-0.8SV20
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX18-80S-0.8SV20 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
20mm, 30mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.648" (16.46mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)