FX18-40P-0.8SV10
FX18-40P-0.8SV10
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX18-40P-0.8SV10
DigiKey Part Number
H12006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-40P-0.8SV10
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX18-40P-0.8SV10 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tray
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
25mm, 30mm
Height Above Board
0.734" (18.65mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)