FH79-61S-0.3SHW
DigiKey Part Number
26-FH79-61S-0.3SHWTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH79-61S-0.3SHWCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH79-61S-0.3SHWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH79-61S-0.3SHW
Description
RECEPTACLE, FPC, 61 POS., 0.3 M
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
61 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Notched, Tapered
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
61
Current Rating (Amps)
0.3A
Pitch
0.012" (0.30mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Termination
Solder
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.047" (1.20mm)