FH75M-100S-0.4SH(05)
DigiKey Part Number
26-FH75M-100S-0.4SH(05)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH75M-100S-0.4SH(05)CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH75M-100S-0.4SH(05)
Description
RECEPTACLE, 0.4MM PITCH, FPC/FFC
Detailed Description
100 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.016" (0.40mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH75M-100S-0.4SH(05) Models
Category
Locking Feature
Flip Lock
Cable End Type
Tabbed, Tapered
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
40V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
100
Pitch
0.016" (0.40mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)