FH72-31S-0.3SHW
DigiKey Part Number
26-FH72-31S-0.3SHWTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH72-31S-0.3SHWCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH72-31S-0.3SHWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH72-31S-0.3SHW
Description
CONN FPC TOP 31POS 0.3MM R/A
Detailed Description
31 Position FPC Connector Contacts, Top 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH72-31S-0.3SHW Models
Category
Cable End Type
Notched
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Number of Positions
31
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.012" (0.30mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)