FH72-11S-0.3SHW(99) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
FH62/FH72
FH72-11S-0.3SHW(99)
DigiKey Part Number
26-FH72-11S-0.3SHW(99)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH72-11S-0.3SHW(99)
Description
CONN FPC TOP 11POS 0.3MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position FPC Connector Contacts, Top 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
EDA/CAD Models
FH72-11S-0.3SHW(99) Models
Category
Cable End Type
Notched
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
11
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.012" (0.30mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.035" (0.88mm)