FH69-50S-0.5SH
DigiKey Part Number
26-FH69-50S-0.5SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH69-50S-0.5SHCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH69-50S-0.5SHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH69-50S-0.5SH
Description
CONN FFC FPC 50POS 0.5MM R/A
Detailed Description
50 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH69-50S-0.5SH Models
Category
Cable End Type
Tabbed, Tapered
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
50
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.091" (2.30mm)