FH65-15S-0.5SH
DigiKey Part Number
26-FH65-15S-0.5SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH65-15S-0.5SHCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH65-15S-0.5SHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH65-15S-0.5SH
Description
RECEPTACLE, 0.5MM PITCH, 9.3MM L
Detailed Description
15 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH65-15S-0.5SH Models
Voltage Rating
50V
Number of Positions
15
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.047" (1.20mm)