FH64MA-7S-0.25SHW
DigiKey Part Number
26-FH64MA-7S-0.25SHWTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH64MA-7S-0.25SHWCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH64MA-7S-0.25SHWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH64MA-7S-0.25SHW
Description
CONN FPC TOP 7POS 0.25MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position FPC Connector Contacts, Top 0.010" (0.25mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH64MA-7S-0.25SHW Models
Category
Cable End Type
Notched
Contact Material
Phosphor Bronze
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.010" (0.25mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.12mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.020" (0.50mm)