FH63S-20S-0.5SH
DigiKey Part Number
26-FH63S-20S-0.5SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH63S-20S-0.5SHCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH63S-20S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH63S-20S-0.5SH Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Copper Alloy
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Actuator Material
Part Status
Active
Features
Solder Retention
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Termination
Solder
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.110" (2.80mm)