FH62-35S-0.25SHW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 4 643
Datasheet
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 500
Datasheet
FH62/FH72
FH62-35S-0.25SHW
DigiKey Part Number
FH62-35S-0.25SHW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH62-35S-0.25SHW
Description
CONN FPC TOP 35POS 0.25MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
35 Position FPC Connector Contacts, Top 0.010" (0.25mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Notched
Manufacturer
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Last Time Buy
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
35
Current Rating (Amps)
0.25A
Pitch
0.010" (0.25mm)
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.043" (1.08mm)