FH58SA-61S-0.2SHW(99)
DigiKey Part Number
26-FH58SA-61S-0.2SHW(99)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH58SA-61S-0.2SHW(99)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH58SA-61S-0.2SHW(99)DKR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58SA-61S-0.2SHW(99)
Description
RECEPTACLE, 0.2 MM PITCH, 61 POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
61 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH58SA-61S-0.2SHW(99) Models
Category
Contact Material
Phosphor Bronze
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
61
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.008" (0.20mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Housing Color
Beige
Height Above Board
0.035" (0.88mm)