FH58M-7S-0.25SHW
DigiKey Part Number
26-FH58M-7S-0.25SHWTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH58M-7S-0.25SHWCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH58M-7S-0.25SHWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58M-7S-0.25SHW
Description
CONN FPC 7POS 0.25MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.010" (0.25mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH58M-7S-0.25SHW Models
Category
Cable End Type
Notched
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.010" (0.25mm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)