FH58A-61S-0.2SHW | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FH58A-61S-0.2SHW |
Description | CONN FPC 61POS 0.2MM R/A |
Customer Reference | |
Detailed Description | 61 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FH58A-61S-0.2SHW Models |
Category | Cable End Type Notched |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Contact Material Phosphor Bronze |
Series | Contact Finish Gold |
Part Status Last Time Buy | Actuator Material Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free |
Flat Flex Type FPC | Voltage Rating 30V |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Connector/Contact Type Contacts, Top and Bottom | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions 61 | Current Rating (Amps) 0.2A |
Pitch 0.008" (0.20mm) | Contact Finish Thickness 1.25µin (0.03µm) |
Termination Solder | Housing Color Beige |
FFC, FCB Thickness 0.20mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.035" (0.88mm) | Mating Cycles 10 |