FH58A-61S-0.2SHW
DigiKey Part Number
26-FH58A-61S-0.2SHWTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH58A-61S-0.2SHWCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH58A-61S-0.2SHWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58A-61S-0.2SHW
Description
CONN FPC 61POS 0.2MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
61 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH58A-61S-0.2SHW Models
Category
Cable End Type
Notched
Part Status
Last Time Buy
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Number of Positions
61
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.008" (0.20mm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)