FH55-22S-0.5SH
DigiKey Part Number
26-FH55-22S-0.5SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH55-22S-0.5SHCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH55-22S-0.5SHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH55-22S-0.5SH
Description
CONN FFC FPC 0.5MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH55-22S-0.5SH Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
22
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.059" (1.50mm)