FH52E-60S-0.5SH(99)
DigiKey Part Number
H125289TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125289CT-ND - Cut Tape (CT)
H125289DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH52E-60S-0.5SH(99)
Description
CONN FFC BOTTOM 60POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH52E-60S-0.5SH(99) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Part Status
Active
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
60
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)