FH52-6S-0.5SH(99)
FH52-6S-0.5SH(99)
FH52-6S-0.5SH(99)
DigiKey Part Number
H124733TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124733CT-ND - Cut Tape (CT)
H124733DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH52-6S-0.5SH(99)
Description
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH52-6S-0.5SH(99) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Part Status
Active
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Current Rating (Amps)
0.5A
Number of Positions
6
Pitch
0.020" (0.50mm)
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.079" (2.00mm)