FH50-50S-0.5SH | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FH50-50S-0.5SH |
Description | CONN FFC FPC 0.5MM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Position FPC Connector Receptacle 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FH50-50S-0.5SH Models |
Category | Contact Material Phosphor Bronze |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Contact Finish Gold |
Series | Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Part Status Active | Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
Flat Flex Type FPC | Voltage Rating 50V |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Connector/Contact Type Receptacle | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions 50 | Current Rating (Amps) 0.5A |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Contact Finish Thickness 1.25µin (0.03µm) |
Termination Solder | Housing Color Gray |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.146" (3.70mm) | Mating Cycles 20 |