FH50-50S-0.5SH
DigiKey Part Number
26-FH50-50S-0.5SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH50-50S-0.5SHCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH50-50S-0.5SHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH50-50S-0.5SH
Description
CONN FFC FPC 0.5MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position FPC Connector Receptacle 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH50-50S-0.5SH Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Phosphor Bronze
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Receptacle
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
50
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Termination
Solder
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.146" (3.70mm)