FH48-40S-0.5SV
DigiKey Part Number
HFX040TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFX040CT-ND - Cut Tape (CT)
HFX040DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH48-40S-0.5SV
Description
CONN FFC VERT 40POS 0.5MM SMD
Detailed Description
40 Position FFC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
FH48-40S-0.5SV Models
Category
Locking Feature
Flip Lock
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Cable End Type
Tabbed
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC
Features
Low Insertion Force (LIF)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
40
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.243" (6.18mm)