FH42-11S-0.3SHW(99)
DigiKey Part Number
H122000TR-ND - Tape & Reel (TR)
H122000CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH42-11S-0.3SHW(99)
Description
CONN FPC TOP 11POS 0.3MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
11 Position FPC Connector Contacts, Top 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH42-11S-0.3SHW(99) Models
Category
Cable End Type
Notched
Series
Contact Finish
Gold
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
11
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.012" (0.30mm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.12mm
Mating Cycles
10
Height Above Board
0.065" (1.65mm)