FH41-68S-0.5SH(28) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FH41-68S-0.5SH(28) |
Description | CONN FFC BOTTOM 68POS 0.5MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 68 Position FFC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FH41-68S-0.5SH(28) Models |
Category | Locking Feature Flip Lock, Backlock |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Cable End Type Tabbed |
Series | Features Solder Retention |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage Rating 50V |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Flat Flex Type FFC | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Current Rating (Amps) 0.5A |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Contact Finish Thickness 1.25µin (0.03µm) |
Number of Positions 68 | Housing Color Gray |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Actuator Color Black |
Termination Solder | Mating Cycles 20 |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Base Product Number |
Height Above Board 0.098" (2.50mm) |