FH41-50S-0.5SH(28)
DigiKey Part Number
H125810TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125810CT-ND - Cut Tape (CT)
H125810DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH41-50S-0.5SH(28)
Description
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.5MM R/A
Detailed Description
50 Position FFC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH41-50S-0.5SH(28) Models
Category
Locking Feature
Flip Lock, Backlock
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Cable End Type
Tabbed
Series
Features
Solder Retention
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Flat Flex Type
FFC
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Current Rating (Amps)
0.5A
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Number of Positions
50
Housing Color
Gray
Pitch
0.020" (0.50mm)
Solder
Mating Cycles
20
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Base Product Number
Height Above Board
0.098" (2.50mm)