FH40-50S-0.5SV
DigiKey Part Number
HFW50TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFW50CT-ND - Cut Tape (CT)
HFW50DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH40-50S-0.5SV
Description
CONN FPC VERT 50POS 0.5MM SMD
Detailed Description
50 Position FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
FH40-50S-0.5SV Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Series
Contact Finish
Gold
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions
50
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.228" (5.80mm)