FH40-40S-0.5SV
FH40-40S-0.5SV
FH40-40S-0.5SV
DigiKey Part Number
HFW40TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFW40CT-ND - Cut Tape (CT)
HFW40DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH40-40S-0.5SV
Description
CONN FPC VERT 40POS 0.5MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH40-40S-0.5SV Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
40
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.228" (5.80mm)