FH35C-13S-0.3SHW(99) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FH35C-13S-0.3SHW(99) |
Description | CONN FPC 13POS 0.3MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 13 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FH35C-13S-0.3SHW(99) Models |
Flat Flex Type FPC | Voltage Rating 30V |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Connector/Contact Type Contacts, Top and Bottom | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions 13 | Current Rating (Amps) 0.2A |
Pitch 0.012" (0.30mm) | Contact Finish Thickness 1.25µin (0.03µm) |
Termination Solder | Housing Color Gray |
FFC, FCB Thickness 0.20mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.035" (0.88mm) | Mating Cycles 10 |