FH34SRJ-10S-0.5SH(50)
FH34SRJ-10S-0.5SH(50)
FH34SRJ-10S-0.5SH(50)
DigiKey Part Number
HFT410TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFT410CT-ND - Cut Tape (CT)
HFT410DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH34SRJ-10S-0.5SH(50)
Description
CONN FFC FPC 10POS 0.5MM R/A
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH34SRJ-10S-0.5SH(50) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Termination
Solder
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.039" (1.00mm)