FH33-9S-0.5SH(10)
FH33-9S-0.5SH(10)
FH33-9S-0.5SH(10)
DigiKey Part Number
HFS09TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFS09CT-ND - Cut Tape (CT)
HFS09DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH33-9S-0.5SH(10)
Description
CONN FFC BOTTOM 9POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH33-9S-0.5SH(10) Models
Category
Cable End Type
Tapered
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
9
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.047" (1.20mm)