FH28K-45S-0.5SH
DigiKey Part Number
26-FH28K-45S-0.5SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH28K-45S-0.5SHCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH28K-45S-0.5SHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH28K-45S-0.5SH
Description
RECEPTACLE, 0.5MM PITCH, 27.08MM
Detailed Description
45 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH28K-45S-0.5SH Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Contact Material
Copper Alloy
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
45
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.100" (2.54mm)