FH28E-60S-0.5SH(05)
DigiKey Part Number
HFV060TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFV060CT-ND - Cut Tape (CT)
HFV060DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH28E-60S-0.5SH(05)
Description
CONN FFC BOTTOM 60POS 0.5MM R/A
Detailed Description
60 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH28E-60S-0.5SH(05) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
60
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.100" (2.54mm)