FH19C-20S-0.5SH(10)
DigiKey Part Number
H125817TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125817CT-ND - Cut Tape (CT)
H125817DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH19C-20S-0.5SH(10)
Description
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.5MM R/A
Detailed Description
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH19C-20S-0.5SH(10) Models
Category
Cable End Type
Tapered
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
20
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)