ER8-80P-0.8SV-2H
Hirose ER8 Series Connectors | Digi-Key Daily
ER8-80P-0.8SV-2H
DigiKey Part Number
H125533TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125533CT-ND - Cut Tape (CT)
H125533DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER8-80P-0.8SV-2H
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
ER8-80P-0.8SV-2H Models
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
7mm, 9mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.234" (5.95mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)