ER8-20S-0.8SV-5H
DigiKey Part Number
H125548TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125548CT-ND - Cut Tape (CT)
H125548DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER8-20S-0.8SV-5H
Description
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
ER8-20S-0.8SV-5H Models
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
7mm, 10mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.211" (5.35mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)