DF9-51S-1V(69)
DF9-51S-1V(69)
DF9-51S-1V(69)
DigiKey Part Number
H10408TR-ND - Tape & Reel (TR)
H10408CT-ND - Cut Tape (CT)
H10408DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9-51S-1V(69)
Description
CONN RCPT 51POS SMD GOLD
Detailed Description
51 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF9-51S-1V(69) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Features
Board Guide, Solder Retention
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
51
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)