DF65-5S-1.7C
DF65-5S-1.7C
DF65-5S-1.7C
DigiKey Part Number
H122505-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF65-5S-1.7C
Description
CONN RCPT HSG 5POS 1.70MM
Detailed Description
5 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Beige 0.067" (1.70mm)
EDA/CAD Models
DF65-5S-1.7C Models
Category
Number of Rows
1
Fastening Type
Latch Lock
Color
Beige
Connector Type
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Type
Female Blade Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.067" (1.70mm)