DF62W-2EP-2.2C
DF62W-2EP-2.2C
DF62W-2EP-2.2C
DigiKey Part Number
H124897-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF62W-2EP-2.2C
Description
CONN PLUG HSG 2POS 2.20MM
Customer Reference
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.087" (2.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF62W-2EP-2.2C Models
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mfr
Contact Termination
Crimp
Series
Fastening Type
Latch Holder
Packaging
Bag
Color
Black
Part Status
Last Time Buy
Features
Water Resistant
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Male Pin
Operating Temperature
-35°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.087" (2.20mm)