DF62C-6S-2.2C(11)
DigiKey Part Number
H122129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF62C-6S-2.2C(11)
Description
CONN SOCKET HSG 6POS 2.20MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Rectangular Connectors - Housings Socket Black 0.087" (2.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF62C-6S-2.2C(11) Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-35°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.087" (2.20mm)