DF62C-3S-2.2C(18) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1 352
Datasheet
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 92
Image for DF62C-3S-2.2C(18) is not available
DF62C-3S-2.2C(18)
DigiKey Part Number
DF62C-3S-2.2C(18)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF62C-3S-2.2C(18)
Description
CONN SOCKET HSG 3POS 2.20MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Rectangular Connectors - Housings Socket Red 0.087" (2.20mm)
EDA/CAD Models
DF62C-3S-2.2C(18) Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Red
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-35°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.087" (2.20mm)