DF62C-13S-2.2C
DigiKey Part Number
H122132-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF62C-13S-2.2C
Description
CONN SOCKET HSG 13POS 2.20MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Rectangular Connectors - Housings Socket White 0.087" (2.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF62C-13S-2.2C Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
White
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-35°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.087" (2.20mm)