DF62B-9EP-2.2C
DF62B-9EP-2.2C
DF62B-9EP-2.2C
DF62B-9EP-2.2C
DigiKey Part Number
26-DF62B-9EP-2.2C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF62B-9EP-2.2C
Description
PLUG, 3.0A, 9 POS., AC 250.0 V,
Detailed Description
9 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.087" (2.20mm)
EDA/CAD Models
DF62B-9EP-2.2C Models
Category
Number of Rows
3
Mfr
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Fastening Type
Latch Holder
Connector Type
Color
Black
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 105°C
Pitch
0.087" (2.20mm)