DF61Y-2P-2.2V(75)
DigiKey Part Number
26-DF61Y-2P-2.2V(75)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF61Y-2P-2.2V(75)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF61Y-2P-2.2V(75)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF61Y-2P-2.2V(75)
Description
CONN HEADER, SMT, GOLD, 2POS 2.2
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 2 position 0.087" (2.20mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Swing Lock
Series
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Tab
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C