DF60F-3EP-10.16C
DF60F-3EP-10.16C
DF60F-3EP-10.16C
DigiKey Part Number
26-DF60F-3EP-10.16C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60F-3EP-10.16C
Description
CONN PLUG HSG 3POS 10.16MM
Detailed Description
3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.400" (10.16mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF60F-3EP-10.16C Models
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mfr
Contact Termination
Crimp
Series
Fastening Type
Latch Holder
Packaging
Bag
Color
Black
Part Status
Active
Features
Mating Flange
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Blade Pin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.400" (10.16mm)