DF60F-2S-10.16C
DigiKey Part Number
26-DF60F-2S-10.16C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60F-2S-10.16C
Description
SOCKET, 2POS., 1 ROW, 10.16MM PI
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.400" (10.16mm)
Category
Pitch
0.400" (10.16mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Contact Termination
Crimp
Fastening Type
Latch Lock
Connector Type
Color
Black
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C