DF60-4EP-10.16C
DigiKey Part Number
H122154-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60-4EP-10.16C
Description
CONN PLUG HSG 4POS 10.16MM
Detailed Description
4 Rectangular Connectors - Housings Plug 0.400" (10.16mm)
EDA/CAD Models
DF60-4EP-10.16C Models
Mfr
Mounting Type
Panel Mount
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Active
Features
Mounting Flange
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Blade Pin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.400" (10.16mm)