DF58-3S-1.2C
DigiKey Part Number
H125488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF58-3S-1.2C
Description
CONN SOCKET HSG 3POS 1.20MM
Detailed Description
3 Rectangular Connectors - Housings Socket Natural 0.047" (1.20mm)
EDA/CAD Models
DF58-3S-1.2C Models
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mfr
Contact Termination
Crimp
Series
Fastening Type
Friction Lock
Packaging
Bag
Color
Natural
Part Status
Active
Features
Closed End
Connector Type
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Type
Female Blade Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.047" (1.20mm)