DF57AH-2S-1.2C
DigiKey Part Number
DF57AH-2S-1.2C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF57AH-2S-1.2C
Description
CONN RCPT 2POS 1.2MM CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Socket Black 0.047" (1.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF57AH-2S-1.2C Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Swing Lock
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.047" (1.20mm)